See fata on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "non",
"3": "fata"
},
"expansion": "Old Norse fata",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną",
"t": "to seize, hold"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fata, from Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”).",
"forms": [
{
"form": "fataði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðu",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fatað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fataðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fatandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fataður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fata!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatið!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "fataðu",
"11": "supine",
"12": "fatað",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "third person singular past indicative",
"8": "fataði",
"9": "third person plural past indicative",
"f3request": "1",
"f4request": "1",
"f5request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "fata (third person singular past indicative fataði, third person plural past indicative fataðu, supine fatað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "fataðu",
"3": "fatað"
},
"expansion": "fata (third person singular past indicative fataði, third person plural past indicative fataðu, supine fatað)",
"name": "fo-verb"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "58 42",
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to understand"
],
"id": "en-fata-fo-verb-JdyJGl7k",
"links": [
[
"understand",
"understand"
]
]
},
{
"glosses": [
"to comprehend"
],
"id": "en-fata-fo-verb-Ig4h5vwn",
"links": [
[
"comprehend",
"comprehend"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɛaːʰta/"
},
{
"rhymes": "-ɛaːʰta"
},
{
"homophone": "fatað"
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "fata"
},
"expansion": "Old Norse fata",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną",
"t": "to seize, hold"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gmq-jmk",
"2": "futu"
},
"expansion": "Jamtish futu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fata, from Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”). Cognate with Jamtish futu.",
"forms": [
{
"form": "fötu",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fötur",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fötur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "föturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fötu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "föturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fötu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fötunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fötu",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fatnanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "fata f (genitive singular fötu, nominative plural fötur)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f.genplna:a"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"bucket"
],
"id": "en-fata-is-noun-xYebjSUM",
"links": [
[
"bucket",
"bucket"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "skjóla"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfaːta/"
},
{
"rhymes": "-aːta"
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fata",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "a fhata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "a fhataí",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "an fata",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "na fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "an fhata",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "na bhfataí",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "leis an bhfata",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "don fhata",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "leis na fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ga-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhata",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bhfata",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"10": "",
"11": "nominative plural",
"12": "fataí",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "fata",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"altform": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "fata m (genitive singular fata, nominative plural fataí)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "~",
"3": "~í"
},
"expansion": "fata m (genitive singular fata, nominative plural fataí)",
"name": "ga-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ga-mut"
}
],
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "potato",
"word": "práta"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Connacht Irish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ga",
"name": "Potatoes",
"orig": "ga:Potatoes",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Connacht form of práta (“potato”)"
],
"id": "en-fata-ga-noun-geTS4w-l",
"links": [
[
"práta",
"práta#Irish"
]
],
"tags": [
"Connacht",
"alt-of",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfˠat̪ˠə/",
"tags": [
"Connacht"
]
},
{
"ipa": "/ˈfˠɑt̪ˠə/",
"tags": [
"Connacht"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "la-vul",
"3": "Fāta",
"t": "goddess of fate"
},
"expansion": "Vulgar Latin Fāta (“goddess of fate”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "la",
"3": "fātum",
"t": "fate"
},
"expansion": "Latin fātum (“fate”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ca,oc,pt",
"2": "fada"
},
"expansion": "Catalan, Occitan, and Portuguese fada",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "fée"
},
"expansion": "French fée",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hada"
},
"expansion": "Spanish hada",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Vulgar Latin Fāta (“goddess of fate”), from the plural of Latin fātum (“fate”). Compare Catalan, Occitan, and Portuguese fada; French fée; Spanish hada.",
"forms": [
{
"form": "fate",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "fata f (plural fate)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "40 33 27",
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Fairy tale",
"orig": "it:Fairy tale",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "fata morgana"
}
],
"glosses": [
"fairy (mythical creature)"
],
"id": "en-fata-it-noun-DDhfaOsM",
"links": [
[
"fairy",
"fairy"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfa.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"fà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "2 2 3 29 4 6 5 5 4 3 2 2 2 3 3 0 1 1 15 2 2 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 1 4 32 2 6 6 6 6 1 1 1 1 1 2 0 2 11 1 1 9 1 1 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "9 74 17",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "40 33 27",
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Fairy tale",
"orig": "it:Fairy tale",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fatare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fatare:",
"third-person singular present indicative"
],
"id": "en-fata-it-verb-r0AJ5xYk",
"links": [
[
"fatare",
"fatare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "40 33 27",
"kind": "other",
"langcode": "it",
"name": "Fairy tale",
"orig": "it:Fairy tale",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fatare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fatare:",
"second-person singular imperative"
],
"id": "en-fata-it-verb-3ayVmHFy",
"links": [
[
"fatare",
"fatare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfa.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lld",
"2": "adjective form",
"g": "f-s"
},
"expansion": "fata f sg",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ladin",
"lang_code": "lld",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ladin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"feminine singular of fat"
],
"id": "en-fata-lld-adj-5XvZUkCp",
"links": [
[
"fat",
"fat#Ladin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fāta",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "fāta"
},
"expansion": "fāta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fātus:",
"nominative/vocative feminine singular"
],
"id": "en-fata-la-verb-XtRpymt2",
"links": [
[
"fātus",
"fatus#Latin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"participle",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fātus:",
"nominative/accusative/vocative neuter plural"
],
"id": "en-fata-la-verb-B5tEcRbh",
"links": [
[
"fātus",
"fatus#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"participle",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[ˈfaː.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fātā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "fātā"
},
"expansion": "fātā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "19 23 23 34",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fātus"
}
],
"glosses": [
"ablative feminine singular of fātus"
],
"id": "en-fata-la-verb-AaHRTWA0",
"links": [
[
"fātus",
"fatus#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[ˈfaː.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fāta",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "fāta"
},
"expansion": "fāta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fātum"
}
],
"glosses": [
"nominative/accusative/vocative plural of fātum"
],
"id": "en-fata-la-noun-vM-Mt~5T",
"links": [
[
"fātum",
"fatum#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[ˈfaː.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "zrs",
"2": "noun"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Mairasi",
"lang_code": "zrs",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Mairasi entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"water"
],
"id": "en-fata-zrs-noun-D0FoSQ44",
"links": [
[
"water",
"water"
]
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fatene",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form",
"g": "n-p"
},
"expansion": "fata n pl",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"definite plural of fat"
],
"id": "en-fata-nb-noun-BH1QKagR",
"links": [
[
"fat",
"fat#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"definite",
"form-of",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "fata i"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "ine-pro",
"3": "*ped-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "fata"
},
"expansion": "Old Norse fata",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "ine-pro",
"3": "-"
},
"expansion": "Proto-Indo-European",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "fatta"
},
"expansion": "Doublet of fatta",
"name": "doublet"
},
{
"args": {
"1": "gml",
"2": "vaten"
},
"expansion": "Middle Low German vaten",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "vatten"
},
"expansion": "Dutch vatten",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "fassen"
},
"expansion": "German fassen",
"name": "cog"
},
{
"args": {},
"expansion": ",",
"name": ","
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fetch"
},
"expansion": "English fetch",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fata, from Proto-Germanic *fatōną, from the Proto-Indo-European root *ped- (“to walk, stumble, fall”). Doublet of fatta, which came through Middle Low German vaten. Cognates include Dutch vatten, German fassen, and to a certain degree English fetch.",
"forms": [
{
"form": "fatar",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "fata",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "fata",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fatast",
"tags": [
"infinitive",
"passive"
]
},
{
"form": "fatande",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fata",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "fat",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "fate",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "fata (present tense fatar, past tense fata, past participle fata, passive infinitive fatast, present participle fatande, imperative fata/fat)",
"name": "nn-verb-1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "fat"
}
],
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
55,
59
]
],
"english": "Light, it shines into the darkness. Darkness will not grasp it.",
"ref": "1875, Elias Blix, “Jesu, du er den Himmelveg”, in Nokre salmar [Some hymns], Booklet III, Christiania: Samlaget, page 26:",
"text": "Ljoset det inn i Myrkret skin // Myrkret det inkje vil fata.",
"translation": "Light, it shines into the darkness. Darkness will not grasp it.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
57,
62
]
],
"english": "The hands switch grip, one at a time, or both at once, and grab the very [ladder-]step on which the kneekaps hang.",
"ref": "1923, Edvard Os, Kroppsøvingar i barne- og ungdomsskulen [Physical exercises for primary and lower secondary education], Oslo: Samlaget, page 190:",
"text": "Hendene skifter tak, ei for ei, eller båe i ein gong, og fatar i steget som knekrokane heng på.",
"translation": "The hands switch grip, one at a time, or both at once, and grab the very [ladder-]step on which the kneekaps hang.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"to take, grip, seize"
],
"id": "en-fata-nn-verb-5ZYX2Om-",
"links": [
[
"take",
"take"
],
[
"grip",
"grip"
],
[
"seize",
"seize"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to take, grip, seize"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"to understand, comprehend"
],
"id": "en-fata-nn-verb-7m2Bhsgt",
"links": [
[
"understand",
"understand"
],
[
"comprehend",
"comprehend"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to understand, comprehend"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"to ignite (to commence burning)"
],
"id": "en-fata-nn-verb-YOrRmBSq",
"links": [
[
"ignite",
"ignite"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to ignite (to commence burning)"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/²fɑːtɑ/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"forms": [
{
"form": "fati",
"tags": [
"alternative",
"archaic"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "nounf",
"g": "n"
},
"expansion": "fata n",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"definite plural of fat"
],
"id": "en-fata-nn-noun-BH1QKagR",
"links": [
[
"fat",
"fat#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"tags": [
"definite",
"form-of",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑːtɑ/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ang",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old English",
"lang_code": "ang",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fæt"
}
],
"glosses": [
"genitive plural of fæt"
],
"id": "en-fata-ang-noun-K0rfSnFm",
"links": [
[
"fæt",
"fæt#Old_English"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Jamtish",
"lang_code": "gmq-jmk",
"word": "futu"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*ped-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatą"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatą",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Inflected form of fat (“vessel, container”), from Proto-Germanic *fatą.",
"forms": [
{
"form": "fǫtu",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-f-on",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtu",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fatnanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "fata f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "fǫtu"
},
"expansion": "fata f (genitive fǫtu)",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fat",
"2": "fǫt"
},
"name": "non-decl-f-on"
},
{
"args": {
"apd": "fǫturnar",
"api": "fǫtur",
"asd": "fǫtuna",
"asi": "fǫtu",
"dpd": "fǫtunum",
"dpi": "fǫtum",
"dsd": "fǫtunni",
"dsi": "fǫtu",
"g": "feminine",
"gpd": "fatnanna",
"gpi": "fatna",
"gsd": "fǫtunnar",
"gsi": "fǫtu",
"notes": "",
"npd": "fǫturnar",
"npi": "fǫtur",
"nsd": "fatan",
"nsi": "fata",
"stem": "weak ōn-stem",
"title": "fata"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatan",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtur",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫturnar",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtu",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuna",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtur",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫturnar",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtu",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtunni",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtu",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtunnar",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatna",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatnanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50 0",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"pail, bucket"
],
"id": "en-fata-non-verb-lHi0scx3",
"links": [
[
"pail",
"pail"
],
[
"bucket",
"bucket"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"raw_tags": [
"with e infinitive"
],
"word": "fate"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*ped-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *fatōną.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fatandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fataðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fataða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fataðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fatir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫtuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fatim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fatið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fatið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fatandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fatazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fǫtumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fǫtuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫtuðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fatizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fatizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "feta",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fata",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fat",
"2": "fǫt"
},
"name": "non-conj-weak2"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫtum",
"impr_2pl": "fatið",
"impr_2sg": "fata",
"infinitive": "fata",
"mp_impr_1pl": "fǫtumsk",
"mp_impr_2pl": "fatizk",
"mp_impr_2sg": "fatask",
"mp_infinitive": "fatask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫtuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫtuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫtuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "fataðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫtuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "fataðisk",
"mp_past_part": "fatazk",
"mp_past_sub_1pl": "fataðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "fǫtuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "fataðizk",
"mp_past_sub_2sg": "fataðisk",
"mp_past_sub_3pl": "fataðisk",
"mp_past_sub_3sg": "fataðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fǫtumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fǫtumk",
"mp_pres_ind_2pl": "fatizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fatask",
"mp_pres_ind_3pl": "fatask",
"mp_pres_ind_3sg": "fatask",
"mp_pres_part": "fatandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "fatimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fǫtumk",
"mp_pres_sub_2pl": "fatizk",
"mp_pres_sub_2sg": "fatisk",
"mp_pres_sub_3pl": "fatisk",
"mp_pres_sub_3sg": "fatisk",
"past_ind_1pl": "fǫtuðum",
"past_ind_1sg": "fataða",
"past_ind_2pl": "fǫtuðuð",
"past_ind_2sg": "fataðir",
"past_ind_3pl": "fǫtuðu",
"past_ind_3sg": "fataði",
"past_part": "fataðr",
"past_sub_1pl": "fataðim",
"past_sub_1sg": "fataða",
"past_sub_2pl": "fataðið",
"past_sub_2sg": "fataðir",
"past_sub_3pl": "fataði",
"past_sub_3sg": "fataði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fǫtum",
"pres_ind_1sg": "fata",
"pres_ind_2pl": "fatið",
"pres_ind_2sg": "fatar",
"pres_ind_3pl": "fata",
"pres_ind_3sg": "fatar",
"pres_part": "fatandi",
"pres_sub_1pl": "fatim",
"pres_sub_1sg": "fata",
"pres_sub_2pl": "fatið",
"pres_sub_2sg": "fatir",
"pres_sub_3pl": "fati",
"pres_sub_3sg": "fati",
"title1": "Conjugation of fata — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of fata — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫtum",
"impr_2pl": "fatið",
"impr_2sg": "fata",
"infinitive": "fata",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fǫtuðum",
"past_ind_1sg": "fataða",
"past_ind_2pl": "fǫtuðuð",
"past_ind_2sg": "fataðir",
"past_ind_3pl": "fǫtuðu",
"past_ind_3sg": "fataði",
"past_part": "fataðr",
"past_sub_1pl": "fataðim",
"past_sub_1sg": "fataða",
"past_sub_2pl": "fataðið",
"past_sub_2sg": "fataðir",
"past_sub_3pl": "fataði",
"past_sub_3sg": "fataði",
"pres_ind_1pl": "fǫtum",
"pres_ind_1sg": "fata",
"pres_ind_2pl": "fatið",
"pres_ind_2sg": "fatar",
"pres_ind_3pl": "fata",
"pres_ind_3sg": "fatar",
"pres_part": "fatandi",
"pres_sub_1pl": "fatim",
"pres_sub_1sg": "fata",
"pres_sub_2pl": "fatið",
"pres_sub_2sg": "fatir",
"pres_sub_3pl": "fati",
"pres_sub_3sg": "fati",
"title": "Conjugation of fata — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fati",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fati",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫtumsk",
"impr_2pl": "fatizk",
"impr_2sg": "fatask",
"infinitive": "fatask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fǫtuðumsk",
"past_ind_1sg": "fǫtuðumk",
"past_ind_2pl": "fǫtuðuzk",
"past_ind_2sg": "fataðisk",
"past_ind_3pl": "fǫtuðusk",
"past_ind_3sg": "fataðisk",
"past_part": "fatazk",
"past_sub_1pl": "fataðimsk",
"past_sub_1sg": "fǫtuðumk",
"past_sub_2pl": "fataðizk",
"past_sub_2sg": "fataðisk",
"past_sub_3pl": "fataðisk",
"past_sub_3sg": "fataðisk",
"pres_ind_1pl": "fǫtumsk",
"pres_ind_1sg": "fǫtumk",
"pres_ind_2pl": "fatizk",
"pres_ind_2sg": "fatask",
"pres_ind_3pl": "fatask",
"pres_ind_3sg": "fatask",
"pres_part": "fatandisk",
"pres_sub_1pl": "fatimsk",
"pres_sub_1sg": "fǫtumk",
"pres_sub_2pl": "fatizk",
"pres_sub_2sg": "fatisk",
"pres_sub_3pl": "fatisk",
"pres_sub_3sg": "fatisk",
"title": "Conjugation of fata — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"id": "en-fata-non-verb-47DEQpj8",
"tags": [
"no-gloss"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50 0",
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"indefinite genitive plural of fat"
],
"id": "en-fata-non-noun-QLYOkm5v",
"links": [
[
"fat",
"fat#Old_Norse"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_text": "Possibly from Arabic حَتَّى (ḥattā, “until”). See Spanish hasta.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "preposition"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Spanish",
"lang_code": "osp",
"pos": "prep",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Old Spanish prepositions",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"english": "[He sent out the message] that you should go for them [his wife and daughters] and bring them here,\nand you must not leave them until Valencia.",
"ref": "between 1140-1207, Anonymous, Cantar de mío Cid 1486-1487",
"roman": "E ffata en valençia dellas non uos partades",
"text": "[mandolo Recabdar...] Q̃ vayades por ellas, adugades gelas aca",
"translation": "[He sent out the message] that you should go for them [his wife and daughters] and bring them here,\nand you must not leave them until Valencia.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"until"
],
"id": "en-fata-osp-prep-LjIA3oS5",
"links": [
[
"until",
"until"
]
],
"related": [
{
"word": "hasta"
},
{
"word": "fasta"
},
{
"word": "ata"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhata/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "bn",
"2": "পাতা"
},
"expansion": "Bengali পাতা (pata)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Cognate with Bengali পাতা (pata).",
"forms": [
{
"form": "فَتَ",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ফাতা",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ဖာတာ",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "𐴉𐴝𐴃𐴝",
"roman": "fata",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rhg",
"2": "noun"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Rohingya",
"lang_code": "rhg",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Rohingya entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"leaf"
],
"id": "en-fata-rhg-noun-n5EWH0ND",
"links": [
[
"leaf",
"leaf"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Rohingya entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"petal (of a flower)"
],
"id": "en-fata-rhg-noun-7-pXbwbj",
"links": [
[
"petal",
"petal"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Rohingya entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"page"
],
"id": "en-fata-rhg-noun-NmAxWprz",
"links": [
[
"page",
"page"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfa.t̪a]"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fată"
}
],
"glosses": [
"definite nominative/accusative singular of fată"
],
"id": "en-fata-ro-noun-OcVMp974",
"links": [
[
"fată",
"fată#Romanian"
]
],
"tags": [
"accusative",
"definite",
"form-of",
"nominative",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfata]"
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "-fáta",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "gufáta",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "-fáshe",
"tags": [
"perfective"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fáta",
"2": "fáshe"
},
"expansion": "-fáta (infinitive gufáta, perfective -fáshe)",
"name": "rw-verb"
}
],
"lang": "Rwanda-Rundi",
"lang_code": "rw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"take, get"
],
"id": "en-fata-rw-verb-XcDzrKQf",
"links": [
[
"take",
"take"
],
[
"get",
"get"
]
]
},
{
"glosses": [
"catch"
],
"id": "en-fata-rw-verb-n5Jc3E~u",
"links": [
[
"catch",
"catch"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "20 20 61",
"kind": "other",
"name": "Rwanda-Rundi entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"arrest"
],
"id": "en-fata-rw-verb-fxwP1Dbp",
"links": [
[
"arrest",
"arrest"
]
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "adjective form",
"g": "f-s"
},
"expansion": "fata f sg",
"name": "head"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fato"
}
],
"glosses": [
"feminine singular of fato"
],
"id": "en-fata-es-adj-H~lmD788",
"links": [
[
"fato",
"fato#Spanish"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vo",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Volapük",
"lang_code": "vo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 17 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Volapük entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of fat"
],
"id": "en-fata-vo-noun-qc~3STrm",
"links": [
[
"fat",
"fat#Volapük"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Hawaiian",
"lang_code": "haw",
"word": "haka"
},
{
"lang": "Maori",
"lang_code": "mi",
"word": "whata"
},
{
"lang": "Rarotongan",
"lang_code": "rar",
"word": "ata"
}
],
"lang": "Eastern Polynesian",
"lang_code": "unknown"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Anuta",
"lang_code": "aud",
"word": "pata"
},
{
"lang": "Samoan",
"lang_code": "sm",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Tuvaluan",
"lang_code": "tvl",
"word": "fata"
}
],
"lang": "Western Polynesian",
"lang_code": "unknown"
}
],
"lang": "Nuclear Polynesian",
"lang_code": "unknown"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Tongan",
"lang_code": "to",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Niuean",
"lang_code": "niu",
"word": "fata"
}
],
"lang": "Tongic",
"lang_code": "unknown"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*pataʀ"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *pataʀ",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-pro",
"3": "*pataʀ"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *pataʀ",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Central Pacific *vata, from Proto-Oceanic *pataʀ, from Proto-Malayo-Polynesian *pataʀ.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "noun"
},
"expansion": "*fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Proto-Polynesian",
"lang_code": "poz-pol-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Polynesian/fata",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"shelf"
],
"id": "en-fata-poz-pol-pro-noun-Pu-kLVIG",
"links": [
[
"shelf",
"shelf"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "16 84",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "44 56",
"kind": "other",
"name": "Proto-Polynesian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"bedframe (of wooden or bamboo laths)"
],
"id": "en-fata-poz-pol-pro-noun-JRd12jCt",
"links": [
[
"bedframe",
"bedframe"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfa.ta/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese lemmas",
"Faroese terms derived from Old Norse",
"Faroese terms derived from Proto-Germanic",
"Faroese terms inherited from Old Norse",
"Faroese terms inherited from Proto-Germanic",
"Faroese terms with homophones",
"Faroese verbs",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Faroese/ɛaːʰta"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "non",
"3": "fata"
},
"expansion": "Old Norse fata",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną",
"t": "to seize, hold"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fata, from Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”).",
"forms": [
{
"form": "fataði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðu",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatað",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fatað",
"source": "conjugation",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fataðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fatandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fataður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fata!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatið!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "fataðu",
"11": "supine",
"12": "fatað",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "third person singular past indicative",
"8": "fataði",
"9": "third person plural past indicative",
"f3request": "1",
"f4request": "1",
"f5request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "fata (third person singular past indicative fataði, third person plural past indicative fataðu, supine fatað)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "fataðu",
"3": "fatað"
},
"expansion": "fata (third person singular past indicative fataði, third person plural past indicative fataðu, supine fatað)",
"name": "fo-verb"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to understand"
],
"links": [
[
"understand",
"understand"
]
]
},
{
"glosses": [
"to comprehend"
],
"links": [
[
"comprehend",
"comprehend"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɛaːʰta/"
},
{
"rhymes": "-ɛaːʰta"
},
{
"homophone": "fatað"
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "fata"
},
"expansion": "Old Norse fata",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną",
"t": "to seize, hold"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gmq-jmk",
"2": "futu"
},
"expansion": "Jamtish futu",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fata, from Proto-Germanic *fatōną (“to seize, hold”). Cognate with Jamtish futu.",
"forms": [
{
"form": "fötu",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fötur",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fötur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "föturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fötu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "föturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fötu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fötunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fötu",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fötunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fatnanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fatanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "fata f (genitive singular fötu, nominative plural fötur)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "f.genplna:a"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Icelandic 2-syllable words",
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic feminine nouns",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic nouns",
"Icelandic terms derived from Old Norse",
"Icelandic terms derived from Proto-Germanic",
"Icelandic terms inherited from Old Norse",
"Icelandic terms inherited from Proto-Germanic",
"Icelandic terms with IPA pronunciation",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/aːta",
"Rhymes:Icelandic/aːta/2 syllables"
],
"glosses": [
"bucket"
],
"links": [
[
"bucket",
"bucket"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "skjóla"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfaːta/"
},
{
"rhymes": "-aːta"
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fata",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "a fhata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "a fhataí",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "an fata",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "na fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "an fhata",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "na bhfataí",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "leis an bhfata",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "don fhata",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "leis na fataí",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ga-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhata",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bhfata",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"10": "",
"11": "nominative plural",
"12": "fataí",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "fata",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"altform": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "fata m (genitive singular fata, nominative plural fataí)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "~",
"3": "~í"
},
"expansion": "fata m (genitive singular fata, nominative plural fataí)",
"name": "ga-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ga-mut"
}
],
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "potato",
"word": "práta"
}
],
"categories": [
"Connacht Irish",
"Irish entries with incorrect language header",
"Irish fourth-declension nouns",
"Irish lemmas",
"Irish masculine nouns",
"Irish nouns",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"ga:Potatoes"
],
"glosses": [
"Connacht form of práta (“potato”)"
],
"links": [
[
"práta",
"práta#Irish"
]
],
"tags": [
"Connacht",
"alt-of",
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfˠat̪ˠə/",
"tags": [
"Connacht"
]
},
{
"ipa": "/ˈfˠɑt̪ˠə/",
"tags": [
"Connacht"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Italian 2-syllable words",
"Italian countable nouns",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian feminine nouns",
"Italian lemmas",
"Italian non-lemma forms",
"Italian nouns",
"Italian terms derived from Latin",
"Italian terms derived from Vulgar Latin",
"Italian terms inherited from Vulgar Latin",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Italian verb forms",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/ata",
"Rhymes:Italian/ata/2 syllables",
"it:Fairy tale"
],
"derived": [
{
"word": "fata morgana"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "la-vul",
"3": "Fāta",
"t": "goddess of fate"
},
"expansion": "Vulgar Latin Fāta (“goddess of fate”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "it",
"2": "la",
"3": "fātum",
"t": "fate"
},
"expansion": "Latin fātum (“fate”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ca,oc,pt",
"2": "fada"
},
"expansion": "Catalan, Occitan, and Portuguese fada",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "fée"
},
"expansion": "French fée",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "hada"
},
"expansion": "Spanish hada",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Vulgar Latin Fāta (“goddess of fate”), from the plural of Latin fātum (“fate”). Compare Catalan, Occitan, and Portuguese fada; French fée; Spanish hada.",
"forms": [
{
"form": "fate",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "fata f (plural fate)",
"name": "it-noun"
}
],
"hyphenation": [
"fà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"fairy (mythical creature)"
],
"links": [
[
"fairy",
"fairy"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfa.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Italian 2-syllable words",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Italian verb forms",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/ata",
"Rhymes:Italian/ata/2 syllables",
"it:Fairy tale"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"fà‧ta"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"fà‧ta"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fatare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fatare:",
"third-person singular present indicative"
],
"links": [
[
"fatare",
"fatare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fatare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fatare:",
"second-person singular imperative"
],
"links": [
[
"fatare",
"fatare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfa.ta/"
},
{
"rhymes": "-ata"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lld",
"2": "adjective form",
"g": "f-s"
},
"expansion": "fata f sg",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ladin",
"lang_code": "lld",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Ladin adjective forms",
"Ladin entries with incorrect language header",
"Ladin non-lemma forms",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"feminine singular of fat"
],
"links": [
[
"fat",
"fat#Ladin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Latin 2-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Latin participle forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "fāta",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "fāta"
},
"expansion": "fāta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fātus:",
"nominative/vocative feminine singular"
],
"links": [
[
"fātus",
"fatus#Latin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"participle",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fātus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fātus:",
"nominative/accusative/vocative neuter plural"
],
"links": [
[
"fātus",
"fatus#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"participle",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[ˈfaː.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Latin 2-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Latin participle forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "fātā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "fātā"
},
"expansion": "fātā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fātus"
}
],
"glosses": [
"ablative feminine singular of fātus"
],
"links": [
[
"fātus",
"fatus#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[ˈfaː.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Latin 2-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Latin participle forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "fāta",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "fāta"
},
"expansion": "fāta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fātum"
}
],
"glosses": [
"nominative/accusative/vocative plural of fātum"
],
"links": [
[
"fātum",
"fatum#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[ˈfaː.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈfaː.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "zrs",
"2": "noun"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Mairasi",
"lang_code": "zrs",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Mairasi entries with incorrect language header",
"Mairasi lemmas",
"Mairasi nouns",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"water"
],
"links": [
[
"water",
"water"
]
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"forms": [
{
"form": "fatene",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form",
"g": "n-p"
},
"expansion": "fata n pl",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
"Norwegian Bokmål non-lemma forms",
"Norwegian Bokmål noun forms",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"definite plural of fat"
],
"links": [
[
"fat",
"fat#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"definite",
"form-of",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "fata i"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "ine-pro",
"3": "*ped-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "fata"
},
"expansion": "Old Norse fata",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "ine-pro",
"3": "-"
},
"expansion": "Proto-Indo-European",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "fatta"
},
"expansion": "Doublet of fatta",
"name": "doublet"
},
{
"args": {
"1": "gml",
"2": "vaten"
},
"expansion": "Middle Low German vaten",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "vatten"
},
"expansion": "Dutch vatten",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "fassen"
},
"expansion": "German fassen",
"name": "cog"
},
{
"args": {},
"expansion": ",",
"name": ","
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fetch"
},
"expansion": "English fetch",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse fata, from Proto-Germanic *fatōną, from the Proto-Indo-European root *ped- (“to walk, stumble, fall”). Doublet of fatta, which came through Middle Low German vaten. Cognates include Dutch vatten, German fassen, and to a certain degree English fetch.",
"forms": [
{
"form": "fatar",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "fata",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "fata",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fatast",
"tags": [
"infinitive",
"passive"
]
},
{
"form": "fatande",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fata",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "fat",
"tags": [
"imperative"
]
},
{
"form": "fate",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "fata (present tense fatar, past tense fata, past participle fata, passive infinitive fatast, present participle fatande, imperative fata/fat)",
"name": "nn-verb-1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "fat"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Norwegian Nynorsk terms with quotations",
"Norwegian Nynorsk transitive verbs"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
55,
59
]
],
"english": "Light, it shines into the darkness. Darkness will not grasp it.",
"ref": "1875, Elias Blix, “Jesu, du er den Himmelveg”, in Nokre salmar [Some hymns], Booklet III, Christiania: Samlaget, page 26:",
"text": "Ljoset det inn i Myrkret skin // Myrkret det inkje vil fata.",
"translation": "Light, it shines into the darkness. Darkness will not grasp it.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
57,
62
]
],
"english": "The hands switch grip, one at a time, or both at once, and grab the very [ladder-]step on which the kneekaps hang.",
"ref": "1923, Edvard Os, Kroppsøvingar i barne- og ungdomsskulen [Physical exercises for primary and lower secondary education], Oslo: Samlaget, page 190:",
"text": "Hendene skifter tak, ei for ei, eller båe i ein gong, og fatar i steget som knekrokane heng på.",
"translation": "The hands switch grip, one at a time, or both at once, and grab the very [ladder-]step on which the kneekaps hang.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"to take, grip, seize"
],
"links": [
[
"take",
"take"
],
[
"grip",
"grip"
],
[
"seize",
"seize"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to take, grip, seize"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Norwegian Nynorsk transitive verbs"
],
"glosses": [
"to understand, comprehend"
],
"links": [
[
"understand",
"understand"
],
[
"comprehend",
"comprehend"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to understand, comprehend"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Norwegian Nynorsk intransitive verbs"
],
"glosses": [
"to ignite (to commence burning)"
],
"links": [
[
"ignite",
"ignite"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to ignite (to commence burning)"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/²fɑːtɑ/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"forms": [
{
"form": "fati",
"tags": [
"alternative",
"archaic"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "nounf",
"g": "n"
},
"expansion": "fata n",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"definite plural of fat"
],
"links": [
[
"fat",
"fat#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"tags": [
"definite",
"form-of",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑːtɑ/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ang",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old English",
"lang_code": "ang",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Old English entries with incorrect language header",
"Old English non-lemma forms",
"Old English noun forms",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "fæt"
}
],
"glosses": [
"genitive plural of fæt"
],
"links": [
[
"fæt",
"fæt#Old_English"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse feminine nouns",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse non-lemma forms",
"Old Norse noun forms",
"Old Norse nouns",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *ped-",
"Old Norse ōn-stem nouns",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Jamtish",
"lang_code": "gmq-jmk",
"word": "futu"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*ped-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatą"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatą",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Inflected form of fat (“vessel, container”), from Proto-Germanic *fatą.",
"forms": [
{
"form": "fǫtu",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-decl-f-on",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fatan",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtur",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtuna",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtur",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫturnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtunni",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "fǫtu",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtunnar",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fatna",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "fatnanna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "nouns",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"sort": "",
"tr": ""
},
"expansion": "fata f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "fǫtu"
},
"expansion": "fata f (genitive fǫtu)",
"name": "non-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fat",
"2": "fǫt"
},
"name": "non-decl-f-on"
},
{
"args": {
"apd": "fǫturnar",
"api": "fǫtur",
"asd": "fǫtuna",
"asi": "fǫtu",
"dpd": "fǫtunum",
"dpi": "fǫtum",
"dsd": "fǫtunni",
"dsi": "fǫtu",
"g": "feminine",
"gpd": "fatnanna",
"gpi": "fatna",
"gsd": "fǫtunnar",
"gsi": "fǫtu",
"notes": "",
"npd": "fǫturnar",
"npi": "fǫtur",
"nsd": "fatan",
"nsi": "fata",
"stem": "weak ōn-stem",
"title": "fata"
},
"name": "non-decl-blank-full"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "nsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatan",
"2": "nsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtur",
"2": "npi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫturnar",
"2": "npd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtu",
"2": "asi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuna",
"2": "asd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtur",
"2": "api"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫturnar",
"2": "apd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtu",
"2": "dsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtunni",
"2": "dsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtum",
"2": "dpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtunum",
"2": "dpd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtu",
"2": "gsi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtunnar",
"2": "gsd"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatna",
"2": "gpi"
},
"name": "non-decl-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatnanna",
"2": "gpd"
},
"name": "non-decl-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"pail, bucket"
],
"links": [
[
"pail",
"pail"
],
[
"bucket",
"bucket"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Old Norse class 2 weak verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse non-lemma forms",
"Old Norse noun forms",
"Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
"Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *ped-",
"Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
"Old Norse verbs",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"raw_tags": [
"with e infinitive"
],
"word": "fate"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "ine-pro",
"3": "*ped-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "non",
"2": "gem-pro",
"3": "*fatōną"
},
"expansion": "Proto-Germanic *fatōną",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Germanic *fatōną.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fatandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fataðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fataða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fataðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fatir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫtuðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fatim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fatið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fatið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "fatandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "fatazk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fǫtumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fǫtuðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fatisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fǫtuðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fatimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fatizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fataðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "fǫtuðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fataðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "fatask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fǫtumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "fatizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "feta",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fata",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fat",
"2": "fǫt"
},
"name": "non-conj-weak2"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫtum",
"impr_2pl": "fatið",
"impr_2sg": "fata",
"infinitive": "fata",
"mp_impr_1pl": "fǫtumsk",
"mp_impr_2pl": "fatizk",
"mp_impr_2sg": "fatask",
"mp_infinitive": "fatask",
"mp_past_ind_1pl": "fǫtuðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "fǫtuðumk",
"mp_past_ind_2pl": "fǫtuðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "fataðisk",
"mp_past_ind_3pl": "fǫtuðusk",
"mp_past_ind_3sg": "fataðisk",
"mp_past_part": "fatazk",
"mp_past_sub_1pl": "fataðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "fǫtuðumk",
"mp_past_sub_2pl": "fataðizk",
"mp_past_sub_2sg": "fataðisk",
"mp_past_sub_3pl": "fataðisk",
"mp_past_sub_3sg": "fataðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "fǫtumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "fǫtumk",
"mp_pres_ind_2pl": "fatizk",
"mp_pres_ind_2sg": "fatask",
"mp_pres_ind_3pl": "fatask",
"mp_pres_ind_3sg": "fatask",
"mp_pres_part": "fatandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "fatimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "fǫtumk",
"mp_pres_sub_2pl": "fatizk",
"mp_pres_sub_2sg": "fatisk",
"mp_pres_sub_3pl": "fatisk",
"mp_pres_sub_3sg": "fatisk",
"past_ind_1pl": "fǫtuðum",
"past_ind_1sg": "fataða",
"past_ind_2pl": "fǫtuðuð",
"past_ind_2sg": "fataðir",
"past_ind_3pl": "fǫtuðu",
"past_ind_3sg": "fataði",
"past_part": "fataðr",
"past_sub_1pl": "fataðim",
"past_sub_1sg": "fataða",
"past_sub_2pl": "fataðið",
"past_sub_2sg": "fataðir",
"past_sub_3pl": "fataði",
"past_sub_3sg": "fataði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "fǫtum",
"pres_ind_1sg": "fata",
"pres_ind_2pl": "fatið",
"pres_ind_2sg": "fatar",
"pres_ind_3pl": "fata",
"pres_ind_3sg": "fatar",
"pres_part": "fatandi",
"pres_sub_1pl": "fatim",
"pres_sub_1sg": "fata",
"pres_sub_2pl": "fatið",
"pres_sub_2sg": "fatir",
"pres_sub_3pl": "fati",
"pres_sub_3sg": "fati",
"title1": "Conjugation of fata — active (weak class 2)",
"title2": "Conjugation of fata — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫtum",
"impr_2pl": "fatið",
"impr_2sg": "fata",
"infinitive": "fata",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "fǫtuðum",
"past_ind_1sg": "fataða",
"past_ind_2pl": "fǫtuðuð",
"past_ind_2sg": "fataðir",
"past_ind_3pl": "fǫtuðu",
"past_ind_3sg": "fataði",
"past_part": "fataðr",
"past_sub_1pl": "fataðim",
"past_sub_1sg": "fataða",
"past_sub_2pl": "fataðið",
"past_sub_2sg": "fataðir",
"past_sub_3pl": "fataði",
"past_sub_3sg": "fataði",
"pres_ind_1pl": "fǫtum",
"pres_ind_1sg": "fata",
"pres_ind_2pl": "fatið",
"pres_ind_2sg": "fatar",
"pres_ind_3pl": "fata",
"pres_ind_3sg": "fatar",
"pres_part": "fatandi",
"pres_sub_1pl": "fatim",
"pres_sub_1sg": "fata",
"pres_sub_2pl": "fatið",
"pres_sub_2sg": "fatir",
"pres_sub_3pl": "fati",
"pres_sub_3sg": "fati",
"title": "Conjugation of fata — active (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatar",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatar",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fati",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fati",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fata",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "fǫtumsk",
"impr_2pl": "fatizk",
"impr_2sg": "fatask",
"infinitive": "fatask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "fǫtuðumsk",
"past_ind_1sg": "fǫtuðumk",
"past_ind_2pl": "fǫtuðuzk",
"past_ind_2sg": "fataðisk",
"past_ind_3pl": "fǫtuðusk",
"past_ind_3sg": "fataðisk",
"past_part": "fatazk",
"past_sub_1pl": "fataðimsk",
"past_sub_1sg": "fǫtuðumk",
"past_sub_2pl": "fataðizk",
"past_sub_2sg": "fataðisk",
"past_sub_3pl": "fataðisk",
"past_sub_3sg": "fataðisk",
"pres_ind_1pl": "fǫtumsk",
"pres_ind_1sg": "fǫtumk",
"pres_ind_2pl": "fatizk",
"pres_ind_2sg": "fatask",
"pres_ind_3pl": "fatask",
"pres_ind_3sg": "fatask",
"pres_part": "fatandisk",
"pres_sub_1pl": "fatimsk",
"pres_sub_1sg": "fǫtumk",
"pres_sub_2pl": "fatizk",
"pres_sub_2sg": "fatisk",
"pres_sub_3pl": "fatisk",
"pres_sub_3sg": "fatisk",
"title": "Conjugation of fata — mediopassive (weak class 2)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatazk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtuðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fataðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatask",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fǫtumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "fatizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"tags": [
"no-gloss"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse non-lemma forms",
"Old Norse noun forms",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"indefinite genitive plural of fat"
],
"links": [
[
"fat",
"fat#Old_Norse"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"etymology_text": "Possibly from Arabic حَتَّى (ḥattā, “until”). See Spanish hasta.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "osp",
"2": "preposition"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old Spanish",
"lang_code": "osp",
"pos": "prep",
"related": [
{
"word": "hasta"
},
{
"word": "fasta"
},
{
"word": "ata"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Old Spanish entries with incorrect language header",
"Old Spanish lemmas",
"Old Spanish prepositions",
"Old Spanish terms with quotations",
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"english": "[He sent out the message] that you should go for them [his wife and daughters] and bring them here,\nand you must not leave them until Valencia.",
"ref": "between 1140-1207, Anonymous, Cantar de mío Cid 1486-1487",
"roman": "E ffata en valençia dellas non uos partades",
"text": "[mandolo Recabdar...] Q̃ vayades por ellas, adugades gelas aca",
"translation": "[He sent out the message] that you should go for them [his wife and daughters] and bring them here,\nand you must not leave them until Valencia.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"until"
],
"links": [
[
"until",
"until"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhata/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Polynesian entries with incorrect language header",
"Proto-Polynesian lemmas",
"Proto-Polynesian nouns",
"Proto-Polynesian terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Proto-Polynesian terms derived from Proto-Oceanic",
"Proto-Polynesian terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Proto-Polynesian terms inherited from Proto-Oceanic"
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Hawaiian",
"lang_code": "haw",
"word": "haka"
},
{
"lang": "Maori",
"lang_code": "mi",
"word": "whata"
},
{
"lang": "Rarotongan",
"lang_code": "rar",
"word": "ata"
}
],
"lang": "Eastern Polynesian",
"lang_code": "unknown"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Anuta",
"lang_code": "aud",
"word": "pata"
},
{
"lang": "Samoan",
"lang_code": "sm",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Tuvaluan",
"lang_code": "tvl",
"word": "fata"
}
],
"lang": "Western Polynesian",
"lang_code": "unknown"
}
],
"lang": "Nuclear Polynesian",
"lang_code": "unknown"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Tongan",
"lang_code": "to",
"word": "fata"
},
{
"lang": "Niuean",
"lang_code": "niu",
"word": "fata"
}
],
"lang": "Tongic",
"lang_code": "unknown"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-oce-pro",
"3": "*pataʀ"
},
"expansion": "Proto-Oceanic *pataʀ",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "poz-pro",
"3": "*pataʀ"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *pataʀ",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Central Pacific *vata, from Proto-Oceanic *pataʀ, from Proto-Malayo-Polynesian *pataʀ.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "poz-pol-pro",
"2": "noun"
},
"expansion": "*fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Proto-Polynesian",
"lang_code": "poz-pol-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Polynesian/fata",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"shelf"
],
"links": [
[
"shelf",
"shelf"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"bedframe (of wooden or bamboo laths)"
],
"links": [
[
"bedframe",
"bedframe"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfa.ta/"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Rohingya entries with incorrect language header",
"Rohingya lemmas",
"Rohingya nouns"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "bn",
"2": "পাতা"
},
"expansion": "Bengali পাতা (pata)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Cognate with Bengali পাতা (pata).",
"forms": [
{
"form": "فَتَ",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ফাতা",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "ဖာတာ",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "𐴉𐴝𐴃𐴝",
"roman": "fata",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "rhg",
"2": "noun"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Rohingya",
"lang_code": "rhg",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"leaf"
],
"links": [
[
"leaf",
"leaf"
]
]
},
{
"glosses": [
"petal (of a flower)"
],
"links": [
[
"petal",
"petal"
]
]
},
{
"glosses": [
"page"
],
"links": [
[
"page",
"page"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfa.t̪a]"
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian non-lemma forms",
"Romanian noun forms"
],
"form_of": [
{
"word": "fată"
}
],
"glosses": [
"definite nominative/accusative singular of fată"
],
"links": [
[
"fată",
"fată#Romanian"
]
],
"tags": [
"accusative",
"definite",
"form-of",
"nominative",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈfata]"
}
],
"word": "fata"
}
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Rwanda-Rundi entries with incorrect language header",
"Rwanda-Rundi lemmas",
"Rwanda-Rundi verbs"
],
"forms": [
{
"form": "-fáta",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "gufáta",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "-fáshe",
"tags": [
"perfective"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fáta",
"2": "fáshe"
},
"expansion": "-fáta (infinitive gufáta, perfective -fáshe)",
"name": "rw-verb"
}
],
"lang": "Rwanda-Rundi",
"lang_code": "rw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"take, get"
],
"links": [
[
"take",
"take"
],
[
"get",
"get"
]
]
},
{
"glosses": [
"catch"
],
"links": [
[
"catch",
"catch"
]
]
},
{
"glosses": [
"arrest"
],
"links": [
[
"arrest",
"arrest"
]
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "adjective form",
"g": "f-s"
},
"expansion": "fata f sg",
"name": "head"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Spanish adjective forms",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish non-lemma forms"
],
"form_of": [
{
"word": "fato"
}
],
"glosses": [
"feminine singular of fato"
],
"links": [
[
"fato",
"fato#Spanish"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "fata"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vo",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fata",
"name": "head"
}
],
"lang": "Volapük",
"lang_code": "vo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 17 entries",
"Pages with entries",
"Volapük entries with incorrect language header",
"Volapük non-lemma forms",
"Volapük noun forms"
],
"form_of": [
{
"word": "fat"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of fat"
],
"links": [
[
"fat",
"fat#Volapük"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "fata"
}
Download raw JSONL data for fata meaning in All languages combined (50.4kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: fata/Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"fata"
],
"section": "Irish",
"subsection": "noun",
"title": "fata",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"fata"
],
"section": "Irish",
"subsection": "noun",
"title": "fata",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
"path": [
"fata"
],
"section": "Irish",
"subsection": "noun",
"title": "fata",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.